S

Sesja zdjęciowa jest zawsze ważnym przeżyciem nie tylko dla Was ale też dla mnie. W większości przypadków wykonuje ją w ważnych dla Was momentach życia, takich jak ślub, ciąża, narodziny dziecka, zdjęcia rodzinne, etc. Niemal każdy kto staje przed obiektywem aparatu czuje się odrobinę stremowany i spięty, a przecież chce na zdjęciach wypaść naturalnie i pięknie. Dlatego jako doświadczony fotograf postanowiłem udzielić kilku wskazówek, które ułatwią przygotowanie się do sesji i na pewno pozwolą poczuć się swobodniej oraz zyskać większą pewność siebie.

1 Wybór fotografa

Niewątpliwie pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do udanej sesji zdjęciowej jest wybór doskonałego fotografa. Osoba, która będzie realizować naszą sesję musi mieć dobry warsztat, profesjonalny sprzęt, a także kreatywne pomysły. Najłatwiej to zweryfikować przeglądając portfolio fotografów. Ważne, by styl fotografowania Wam odpowiadał, ponieważ to co przypasowało koleżance, bratu czy kuzynce niekoniecznie musi pasować do Waszego charakteru i stylu bycia. Ale to nie wszystko! Bardzo ważna jest też sama osobowość fotografa. Dlatego warto umówić się na niezobowiązujące spotkanie. Musimy czuć, że nasz fotograf będzie potrafił stworzyć swobodną, sympatyczną atmosferę, tak aby sesja była świetnym przeżyciem. Pamiętajmy też, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować termin dlatego za poszukiwania należy wybrać się odpowiednio wcześnie.

2 Idealny termin

Termin sesji ma duże znaczenie dla Par Młodych. Coraz częściej rezygnuje się z wykonywania sesji plenerowej w dniu ślubu, ponieważ wtedy goni nas czas, a zabawa weselna ucieka. Dlatego dobrym pomysłem jest umówienie terminu sesji tuż po ślubie. Młodzi małżonkowie są już wypoczęci, mają więcej czasu, a do tego wciąż towarzyszy im mnóstwo pozytywnych emocji i niepowtarzalny błysk w oku. Późniejszy termin daje też możliwość wykonania sesji w oddalonym miejscu, nawet za granicami naszego kraju. Będąc po ślubie nie trzeba się też tak bardzo martwić stanem sukni ślubnej lub garnituru.

3 Miejsce sesji

Wybór miejsca sesji plenerowej ma ogromne znaczenie. Najlepiej sprawdzają się miejsca, które są Wam bliskie, w których czujecie się swobodnie. Doskonałe są te miejsca, które opowiadają Waszą historię, jak choćby miejsce pierwszej randki. Możecie wybrać zarówno sprawdzone otoczenie na piękne sesje – parki, pałace, zamki, góry, plaże, jak i miejsca zupełnie nietypowe – wesołe miasteczko, opuszczone fabryki, stare zajezdnie tramwajowe, kasyno. Świetnym pomysłem jest też wykonanie sesji w miejskiej dżungli. Plener musi pasować przede wszystkim do Waszej osobowości. Wykonując sesję narzeczeńską i sesję ślubną wybierzcie zupełnie inne miejsca (a nawet porę roku), aby mieć dwa zupełnie inne i ciekawe zestawy zdjęć.

4 Ubiór

Ślub i sesja ślubna to prawdopodobnie jedyna sytuacja, kiedy nie spotyka nas problem znany jako „nie mam co na siebie włożyć”. Szykując się na każdą inną sesję – sesję narzeczeńską, ciążową, rodzinną, ubierzcie się w tak jak lubicie. Powinny to być rzeczy, w których dobrze wyglądacie, które mają Wasze ulubione kolory i faktury materiałów. Musicie się w nich czuć swobodnie i komfortowo. Ważniejsze jest to, byście byli ubrani w podobnym stylu. Jeśli zupełnie nie wiecie co włożyć, warto postawić na klasykę – ciemne jeansy, białe koszule, marynarki, szpilki, mała czarna, sportowy garnitur, lub po prostu luźne spodnie dresowe etc. Są to ponadczasowe ubrania, więc oglądając zdjęcia po latach nadal będziecie się sobie podobać.

5 Makijaż i fryzura

Na każdej sesji najlepiej sprawdza się naturalny makijaż, który pozwoli zatuszować ewentualne niedoskonałości urody i wydobyć to co najlepsze w rysach twarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług profesjonalnego wizażysty, który ma doświadczenie w wykonywaniu makijażu do sesji fotograficznych. Jeśli chodzi o fryzurę to fotografowie lubią robić zdjęcia kobietom w rozpuszczonych włosach, ponieważ swobodne kosmyki, którymi naturalnie porusza wiatr, pozwalają uzyskać więcej dynamiki na zdjęciach. Najważniejsze jest jednak, by w danej fryzurze czuć się dobrze.  Oczywiście wykonując każdą sesję, jeśli tylko chcecie możecie skorzystać z profesjonalnych usług salonu wizażu.

6 Dodatki

Jeśli macie ochotę, możecie przygotować elementy, które urozmaicą zdjęcia. Mogą to być balony z helem, cieplutki kocyk, który zabierzecie na sesję jesienną lub zimową, czapki kapelusze szaliki, oryginalne nakrycia głowy, wianek z kwiatów i inne gadżety. Jednak takie dodatki nie powinny zdominować wszystkich zdjęć i nie powinno ich być za dużo. Doskonałym pomysłem jest też zabranie na sesję swojego ukochanego zwierzaka, jednak pamiętajcie by zabrać też na sesję kogoś, kto zajmie się Waszym pupilkiem wtedy, gdy będziecie chcieli zrobić ujęcia tylko we dwoje.

7 Dobry nastrój

Na zdjęciach widać wszystkie Wasze emocje. Dlatego postarajcie się, by dzień sesji już od rana był udany i wyjątkowy. Wyśpijcie się, rozpocznijcie dzień od kubka aromatycznej kawy, zjedzcie smaczne, lekkie śniadanie. Weźcie relaksującą kąpiel, poprzytulajcie się. Możecie posłuchać relaksującej muzyki. Koniecznie pośmiejcie się i powygłupiajcie, aby wprawić się w radosny nastrój. I pamiętajcie, że sesja fotograficzna jest wspaniałą przygodą, która z pewnością zbliży Was do siebie.

8 Swoboda

Nie zabierajcie na sesję zbyt wielu rzeczy. Wszystko co się da zostawcie w domu lub w samochodzie. Jeśli będziecie mieli wolne ręce, będziecie swobodnie spacerować, skupicie się na sobie, a nie na przenoszeniu toreb, fotograf zyska możliwość wykonania spontanicznych zdjęć. W trakcie sesji z pewnością nie będziecie się przebierać, poprawiać makijażu czy czesać. Nie bierzcie też ze sobą telefonów, które mogą Was rozpraszać i rzeczy, które możecie zgubić lub zniszczyć.

9 Spontaniczność

W trakcie sesji nie pozujcie, nie róbcie sztucznych min i uśmiechów. Bądźcie sobą i postarajcie się zapomnieć o obecności fotografa. Dobry fotograf nie będzie zbyt wiele ingerował w to, jak macie wyglądać na zdjęciach. Nie bójcie się też odrobiny szaleństwa. Bitwa na śnieżki w trakcie zimowej sesji narzeczeńskiej, taniec na środku leśnej polany, spontaniczne całusy, to wszystko sprawia, że zdjęcia i emocje na nich są prawdziwe, a policzki nabierają naturalnych rumieńców. Nie wstydźcie się też momentów wzruszenia.

10 Współpraca z fotografem

Zaufajcie fotografowi, którego wybraliście. Fotograf realizując sesję ma pomysł na to jak przedstawić Waszą historię. Nie bójcie się pokazać mu swoich emocji i zaproście go do swojego intymnego świata. Dajcie się poprowadzić, ponieważ fotograf zawsze chce dla Was jak najlepiej. Doświadczony fotograf wyczaruje wspaniałe zdjęcia nawet przy niesprzyjającej pogodzie czy warunkach. Więc bawcie się dobrze i niczym się nie martwcie!

SCHOWAJ MENU